Statut
S T A T U T
STOWARZYSZENIA SPORTOW0-REHABILITACYJNEGO S T A R T -ON
STAROGARD GD
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
1.
- Stowarzyszenie nosi nazwę STOWARZYSZENIE SPORTOWO-REHABILITACYJNE START-ON STAROGARD GD – zwane dalej STOWARZYSZENIEM.
- STOWARZYSZENIE może używać nazwy skróconej STOWARZYSZENIE START-ON.
- Stowarzyszenie kieruje swe działania przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością oraz do osób i instytucji z ich otoczenia.
- Określonymi działaniami STOWARZYSZENIE obejmuje także osoby dotknięte skutkami uzależnień, przemocy, zubożenia i innymi niekorzystnymi zjawiskami ekonomiczno-społecznymi – zwane w dalszych postanowieniach adresatami świadczeń.
2.
STOWARZYSZENIE jest zarejestrowaną organizacją pozarządową posiadającą osobowość prawną, działającą zgodnie ze Statutem, przepisami ustawy Prawo o stowarzyszeniach i ustawy prawo o sporcie oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
3.
- Siedzibą STOWARZYSZENIA jest miasto Starogard Gdański.
- Terenem działania STOWARZYSZENIA jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. STOWARZYSZENIE może podejmować działania poza granicami kraju, w granicach określonych właściwymi przepisami prawa.
4.
STOWARZYSZENIE może posługiwać się pieczęcią i logo. Wzór logo i pieczęci zatwierdza Zarząd.
ROZDZIAŁ II
Cel i środki działania
5.
- Celem STOWARZYSZENIA jest wykorzystywanie kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz działań socjalnych, charytatywnych i edukacyjnych dla rehabilitacji fizycznej, psychicznej, społecznej, zawodowej i profilaktyki uzależnień osób wymienionych w § 1 ust. 2 i 3 Statutu, ich integracji społecznej, wyzwalania i utrwalania predyspozycji do grupowej samopomocy oraz wyrównania szans w życiu osobistym i społecznym, a także zmiany stereotypu osób z niepełnosprawnościami.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego odpłatnie i nieodpłatnie w różnych sferach, a w szczególności :
- a) pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz
wyrównywania szans tych rodzin i osób;
- b) działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych
wykluczeniem społecznym;
- c) działalności charytatywnej;
- d) ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia
2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1638);
- e) działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
- f) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych
zwolnieniem z pracy;
- g) działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;
- h) nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
- i) działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;
- j) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
- k) turystyki i krajoznawstwa;
- l) promocji i organizacji wolontariatu;
- m) przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;
- n) działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w
zakresie określonym w pkt 1-32a Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- STOWARZYSZENIE realizuje cele w szczególności poprzez:
- Organizację turnusów rehabilitacyjnych i obozów integracyjnych,
- Działania w zakresie organizacji i wspierania rozwoju sportu kwalifikowanego i powszechnego oraz turystyki i rekreacji,
- Działania związane z kształceniem specjalistycznym kadry trenersko-instruktorskiej i wolontariuszy,
- działania zmierzające do podniesienia stopnia edukacji i poprawy warunków socjalnych oraz wyrównywania szans,
- wymianę informacji i doświadczeń oraz wspólnej – z innymi organizacjami i instytucjami na terenie kraju i za granicą – realizacji, tworzenia i konsultacji programów,
- organizację szkoleń, warsztatów, seminariów, konferencji, akcji promocyjnych i informacyjnych, koncertów , wystaw i imprez kulturalnych,
- działalność wydawniczą,
- promocję i reprezentowanie klubów i sekcji sportowych skupionych w STOWARZYSZENIU i wokół STOWARZYSZENIA,
- wszelkie inne działania, które przyczynią się do realizacji celów wymienionych w 5 w p. 1 i 2 Statutu.
- Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz innych przepisów prawa STOWARZYSZENIE może prowadzić działalność gospodarczą oraz działalność odpłatną. Działalność gospodarcza będzie służebna w stosunku do działalności pożytku publicznego.
- Zarząd i członkowie STOWARZYSZENIA promują jego cel i osiągnięcia oraz sukcesy sportowców przez pobudzanie zainteresowania środków publicznego przekazu oraz osób, które z tytułu pracy zawodowej, służby publicznej i działalności społecznej mają wpływ na rozwiązywanie problemów społeczności osób z niepełnosprawnością oraz adresatów programów.STOWARZYSZENIE współdziała z lokalnymi, ogólnopolskimi i międzynarodowymi organizacjami, instytucjami i zakładami o identycznych lub zbliżonych celach oraz instytucjami i organami władzy państwowej i samorządowej, a także klubami i sekcjami sportowymi, do których zadań należą m. in. działania w przedmiocie tych celów.
6. - STOWARZYSZENIE zabiega o stworzenie lobby, które skłaniałoby organy władzy państwowej i władzy samorządowej do podejmowania decyzji realizujących ustalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Standardowe Zasady Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych”.
- Zarząd i członkowie STOWARZYSZENIA promują jego cel i osiągnięcia oraz sukcesy sportowców przez pobudzanie zainteresowania środków publicznego przekazu oraz osób, które z tytułu pracy zawodowej, służby publicznej i działalności społecznej mają wpływ na rozwiązywanie problemów społeczności osób z niepełnosprawnością oraz adresatów programów.STOWARZYSZENIE współdziała z lokalnymi, ogólnopolskimi i międzynarodowymi organizacjami, instytucjami i zakładami o identycznych lub zbliżonych celach oraz instytucjami i organami władzy państwowej i samorządowej, a także klubami i sekcjami sportowymi, do których zadań należą m. in. działania w przedmiocie tych celów.
- 7.
STOWARZYSZENIE opiera swoją działalność na pracy społecznej członków i wolontariuszy, a do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników oraz angażować osoby, firmy i inne instytucje
- Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz innych przepisów prawa STOWARZYSZENIE może prowadzić działalność gospodarczą oraz działalność odpłatną. Działalność gospodarcza będzie służebna w stosunku do działalności pożytku publicznego.
ROZDZIAŁ III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
8.
- STOWARZYSZENIE ma członków zwyczajnych, wspierających i honorowych.
- Członkami zwyczajnymi mogą być osoby, które chcą bezpośrednio przyczyniać się do realizacji celu STOWARZYSZENIA.
- a) Członkowie zwyczajni mogą łączyć się w jednostkach organizacyjnych STOWARZYSZENIA – sekcjach sportowych, grupach programowych, zespołach ćwiczebnych oraz grupach wspierających, które wspomagają realizowanie celu STOWARZYSZENIA.
- Członkami wspierającymi mogą być spółdzielnie pracy inwalidów lub niewidomych, spółdzielnie socjalne, zakłady pracy chronionej, sekcje i kluby sportowe oraz inne podmioty gospodarcze, a także organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje i instytucje, które wyrażają wolę udziału w realizacji celu STOWARZYSZENIA.
- Członkami honorowymi mogą być osoby fizyczne, które mają szczególne zasługi w promowaniu STOWARZYSZENIA i realizacji jego celu.
- 9.
- Zarząd podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia członka zwyczajnego lub wspierającego w terminie 30 dni od dnia złożenia pisemnej deklaracji i uzyskaniu rekomendacji co najmniej 2 członków zwyczajnych STOWARZYSZENIA.
- Uchwałę o nadaniu godności członka honorowego podejmuje Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia.
- 10.
- Osoby niepełnoletnie mogą być członkami STOWARZYSZENIA za zgodą ustawowych opiekunów.
- Małoletni poniżej 16 lat nie mają prawa głosowania na Walnym Zgromadzeniu i nie korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Prawo kandydowania do władz stowarzyszenia mają osoby powyżej 18 roku życia.
- 11.
- Członkowie zwyczajni mają prawo do uczestniczenia w przedsięwzięciach STOWARZYSZENIA oraz korzystania z jego usług i świadczeń w granicach i na zasadach określonych Statutem i decyzjami władz STOWARZYSZENIA.
- Z zastrzeżeniem zawartym w § 10 Statutu członkom zwyczajnym przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze.
- 12.
Członkowie zwyczajni są zobowiązani do:
- Brania czynnego udziału w realizacji celu statutowego.
- Stosowania się do postanowień Statutu i regulaminów oraz uchwał władz STOWARZYSZENIA, a także regularnego opłacania składek członkowskich.
- Godnego reprezentowania STOWARZYSZENIA i środowiska osób z niepełnosprawnością oraz wpływania na kształtowanie właściwych wyobrażeń o nim ogółu społeczeństwa.
- 13.
Członkowie wspierający mają:
- Prawo brania udziału z głosem doradczym na Walnym Zgromadzeniu.
- Obowiązek przyczyniania się do realizacji celu STOWARZYSZENIA i jego promowania , regularnego opłacania składek członkowskich oraz wspomagania STOWARZYSZENIA moralnie materialnie i organizacyjnie.
- 14.
- Utrata członkostwa w STOWARZYSZENIU następuje w skutek:
- złożenia Zarządowi pisemnej rezygnacji,
- wykluczenia przez Zarząd:
- za działalność niezgodną ze statutem lub uchwałą władz STOWARZYSZENIA,
- z powodu pozbawienia praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu,
- zalegania z płatnością składek przez okres co najmniej 1 roku pomimo pisemnego upomnienia do ich uiszczenia
- za działalność na szkodę STOWARZYSZENIA na wniosek 2 członków Zarządu,
- śmierci.
- Od decyzji Zarządu w przedmiocie pozbawienia członkostwa służy odwołanie do Zarządu w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia. Uchwała drugiej instancji powinna być podjęta w ciągu trzech miesięcy od daty wniesienia odwołania i jest ostateczna.
- Wystąpienie nie zwalnia z obowiązku uiszczenia składki członkowskiej za okres członkostwa w STOWARZYSZENIU.
ROZDZIAŁ IV
Władze Stowarzyszenia
15.
- Władzami STOWARZYSZENIA są:
- a) Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia
- b) Zarząd
- c) Komisja Rewizyjna
- Kadencja władz trwa 4 lata, a ich wybór – jeśli Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia nie zdecyduje inaczej – odbywa się w głosowaniu jawnym.
- Jeżeli postanowienia Statutu nie stanowią inaczej – uchwały władz zapadają zwykłą większością głosów, a dla ich ważności wymagana jest obecność co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.
- W przypadku skreślenia, wykluczenia lub wystąpienia członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, skład osobowy tych władz jest uzupełniany o nie wybranych kandydatów wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba dokooptowanych członków władz nie może przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia
- 16.
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, zwany dalej Walnym, jest najwyższą władzą STOWARZYSZENIA i może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- 17.
W Walnym biorą udział członkowie stowarzyszenia.
- 18.
W Walnym biorą udział z głosem decydującym członkowie władz STOWARZYSZENIA, a z głosem doradczym przedstawiciele członków wspierających oraz zaproszeni przez Zarząd goście.
- 19.
- Zwyczajne Walne zwoływany jest przez Zarząd raz w roku.
- O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zarząd zawiadamia uprawnione i zainteresowane osoby co najmniej 7 dni przed terminem Walnego. Zawiadomienia będą wysyłane mailowo na adresy podane przez członków STOWARZYSZENIA. Dopuszcza się zorganizowanie Walnego za pomocą środków komunikacji zdalnej.
- Porządek Walnego Zebrania jest załącznikiem do zawiadomienia o Walnym Zebraniu. Porządek może ulec zmianie, jeśli zostanie wniosek o jego zmianę otrzyma większość głosów Walnego Zebrania, lecz nie w kwestiach związanych z odwołaniem i wyborem nowych władz, zmianą Statutu i rozwiązaniem STOWARZYSZENIA.
4.Uchwały Walnego są ważne, jeżeli zapadną przy udziale minimu połowy członków w pierwszym terminie, w drugim niezależnie od ilości obecnych członków.
- 20.
1.Nadzwyczajne Walne zwoływane jest z inicjatywy Zarządu, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych.
2.Zarząd ma obowiązek zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie w terminie 30 dni od wpłynięcia wniosku, o którym mowa w p.1.
- 21.
Do kompetencji Walnego należy:
- Uchwalenie regulaminu Walnego.
- Wybór i odwołanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Ocena działalności STOWARZYSZENIA i pracy jego władz oraz – na wniosek
Komisji Rewizyjnej – udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Uchwalanie kierunków i programu rozwoju oraz działalności STOWARZYSZENIA.
- Uchwalanie Statutu STOWARZYSZENIA i jego zmian.
- Nadawanie godności członka honorowego.
- Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu się STOWARZYSZENIA.
- Rozpatrywanie ewentualnego sporu między Komisją Rewizyjną, a Zarządem wynikłego w związku z przepisem & 27 ust. 2 Statutu.
- Powołanie pełnomocnika ds. podpisywania umów z członkami Zarządu.
Zarząd
- 22.
- Zarząd składa się z 2-3 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie, w tym Prezesa i Wiceprezesów.
- Członkami Zarządu nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na pół roku.
- Uchwały Zarządu podejmowane są w głosowaniu jawnym – zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu, w tym prezesa lub jego zastępcy.
- a) W przypadku równej ilości głosów „za” i „przeciw” o podjęciu uchwały decyduje głos
prezesa.
- Szczegółowy zakres i tryb działania Zarządu określa regulamin uchwalony przez Zarząd.
- Posiedzenia Zarządu oraz podejmowanie uchwał może nastąpić za pomocą środków porozumiewania sią na odległość.
- 23.
Do zakresu działania Zarządu należy w szczególności:
- Realizacja celu STOWARZYSZENIA.
2 . Reprezentowanie STOWARZYSZENIA na zewnątrz.
- Wykonywanie postanowień Statutu i uchwał Zarządu.
- Uchwalanie planów działalności rzeczowej i budżetu oraz przyjmowanie sprawozdań z
ich wykonania
- Zarządzanie majątkiem STOWARZYSZENIA oraz ustalanie wysokości składek i innych opłat
członkowskich.
- Uchwalanie regulaminów Zarządu i jego prezydium oraz regulaminów jednostek
organizacyjnych.
- Podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania, skreślania lub wykluczania członków.
- Powoływanie i rozwiązywanie jednostek organizacyjnych oraz wspomaganie i
nadzorowanie ich działalności.
- Podejmowanie innych działań nie zastrzeżonych do kompetencji Zjazdu lub Komisji
Rewizyjnej zapewniających rozwój STOWARZYSZENIA i prawidłowe wykonywanie zadań
wynikające ze Statutu i obowiązujących przepisów prawnych.
10.Powołanie pełnomocników do reprezentowania STOWARZYSZENIA, w szczególności na czas nieobecności członków Zarządu w siedzibie STOWARZYSZENIA.
- Uchwalanie wzoru deklaracji członkowskiej.
Komisja Rewizyjna
- 24.
- Komisja Rewizyjna jest statutowym kolegialnym organem kontroli i nadzoru, odrębnym od Zarządu i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru.
- Komisja Rewizyjna składa się z 2-3 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie.
- Komisja Rewizyjna wybiera ze swego składu przewodniczącego i zastępcę.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- a) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- b) mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
- 25.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy w szczególności:
- a) Kontrolowanie całokształtu działalności STOWARZYSZENIA, a w szczególności
gospodarki majątkowej i finansowej.
- b) Kontrola sprawozdania rocznego i bilansu zysków i strat oraz wnioskowanie o ich
przyjęcie.
- c) Wydawanie zaleceń oraz żądanie wyjaśnień w razie stwierdzenia nieprawidłowości.
- d) Składanie sprawozdań Zjazdowi ze swej działalności i zgłaszanie wniosku w sprawie
udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- W szczególnych przypadkach dla wykonania swoich zadań – Komisja Rewizyjna może korzystać z usług specjalisty; decyzję w tym względzie – wyłącznie w przedmiocie kosztów uzgadnia z Zarządem Stowarzyszenia
- Szczegółowy zakres, tryb działania Komisji Rewizyjnej określa uchwalony przez nią regulamin.
- Przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego członek ma prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- W przypadku równej liczby „za” i „przeciw” o podjęciu uchwały decyduje głos przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej oraz podejmowanie uchwał może nastąpić za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
ROZDZIAŁ V
Majątek, fundusze i gospodarka finansowa
26.
Majątek STOWARZYSZENIA stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- 27.
- Na fundusze składają się wpływy ze składek i innych opłat członkowskich, wpływy z działalności Statutowej oraz z działalności gospodarczej, o której mowa w § 6 ust. 3.
- STOWARZYSZENIE może korzystać z dotacji państwowych i samorządowych oraz innych określonych w przepisach prawnych, a także przyjmować pomoc rzeczową i finansową od podmiotów gospodarczych, organizacji społecznych, zawodowych, fundacji oraz osób fizycznych krajowych i zagranicznych.
- 28.
Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem STOWARZYSZENIA w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy STOWARZYSZENIA pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania majątku STOWARZYSZENIA na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie STOWARZYSZENIA, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
- 29.
- Do wydawania oświadczeń woli, w tym zaciągania zobowiązań finansowych powyżej 10 tys. zł. upoważnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie. Do kwoty 10 tys. Zł oświadczenia woli wymagają jedynie podpisu Prezesa.
- Do kontaktów z bankiem, założenia rachunku bankowego, wykonywania przelewów i korzystania z bankowości elektronicznej oraz posługiwania się kartą przypisaną do rachunku bankowego STOWARZYSZENIA upoważniony jest Prezes.
- Wszelkie postanowienia zmierzające do uszczuplenia majątku nieruchomego STOWARZYSZENIA wymagają uchwały Zarządu.
ROZDZIAŁ VI
Zmiana Statutu, rozwiązanie się STOWARZYSZENIA
30.
- Zmiana Statutu oraz rozwiązanie się STOWARZYSZENIA może nastąpić na podstawie uchwały Walnego podjętej większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków.
- Uchwała o rozwiązaniu się STOWARZYSZENIA określi tryb jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku na cel określony w § 6 niniejszego Statutu.
Podpisy : Prezes ……………………………………….
Wiceprezes ……………………………………….
Wiceprezes………………………………………..